آبگرمکن خورشیدی

 
انرژی خورشیدی بزرگترین منبع انرژی در جهان است. این انرژی پاک، ارزان و بی پایان بوده و در تمام مناطق کشورمان و جهان قابل استحصال می باشد. اصلی ترین بخش یک آبگرمکن خورشیدی کلکتور است که شامل یک ورق می باشد که به‌ وسیله تابش خورشید حرارت یافته و حرارت خود را به یک سیال جذب کننده ( مانند آب ) که داخل لوله در حال جریان است، منتقل می‌کند. رنگ این ورق همیشه تیره انتخاب می گردد و دارای پوشش خاصی است که می تواند ضریب جذب انرژی را به حداکثر و ضریب پخش را به حداقل برساند. برای رسیدن به دمای بالا، تمامی ورق و لوله‌ها را در داخل یک جعبه عایق با روکش شیشه قرار می‌دهند تا از اثر گلخانه‌ای بتوان استفاده کرد. آبی که بدین‌ وسیله گرم میگردد، بر اثر اختلاف دما و با گردش طبیعی وارد یک تانک دوجداره شده و آب مخزن را گرم می‌کند. این آب گرم شده به مصرف خانوار می‌رسد. برای تهیه آبگرم در تمام ساعات شبانه روز یعنی در شبها و روزهای ابری آبگرم در مخزن دوجداره و عایق حرارتی که دمای آب را تا سه روز بدون تغییر دما حفظ می کند نگهداری میشود.
با استفاده از آبگرمکن خورشیدی می توان هزینه های مصرف گاز – گازوئیل و برق را بطور چشمگیری کاهش داد که این امر در پروژه های بزرگ بیشتر به چشم می آید، بطوریکه بعد از گذشت زمان کوتاهی با صرفه جویی در مصرف سوخت، سرمایه گذاری اولیه مستهلک شده و بعد از آن بخاطر عمر بالای دستگاه ها سو آوری خواهد داشت.
هزینه های نگهداری و تعمیرات آبگرمکن خورشیدی بسیار پائین و در حد صفر است، زیرا هیچ قطعه متحرکی نداشته و طول عمر کارکرد سیستمهای استانداد و با کیفیت فنی بالا تا 20 سال میرسد.
در داخل تانک عایق آبگرم در تمام ساعات شبانه روز در حالت جوش قرار داشته و آبگرم مصرفی توسط کویل داخل تانک گرم می شود .
آبگرمكن خورشيدي را ميتوان از نظر نوع كاركرد به دو دسته عمده تقسيم بندي نمود:
آبگرمكن خورشیدی ترموسيفوني ( سيستم با گردش طبيعي )
در اثر تابش نور خورشيد به صفحات جاذب كلكتورها و جذب انرژي گرمايي توسط اين صفحات سيال موجود در كلكتورها در اثر خاصيت رسانايي گرم شده در اثر اختلاف چگالي كه ناشي از اختلاف دماي سيال گرم و سرد مي باشد خاصيت ترموسيفون بوجود آمده و بنا به اين خاصيت سيال گرم به بالا حركت كرده و به منبع ذخيره وارد مي گردد. در اين قسمت اگر سيستم Direct  ( مستقيم ) باشد در اين صورت سيال گرم شده همان آب مصرفي مي باشد كه مورد مصرف قرار خواهد گرفت و چنانچه In direct ) شامل مخزن دوجداره باشد ) سيال گرم شده محلول آب و ضد يخ است كه در جداره بيروني مخزن را گرم و سپس به كلكتور باز مي گردد.
آبگرمكن خورشیدی پمپي ( سيستم با گردش اجباري يا مدار باز )
در اين دسته از آبگرمكن خورشيدي كه معمولا بصورت غير مستقيم ( با تعداد كلكتور بالا و مخزن دو جداره ) مي باشد جهت انجام بهتر عمل سيركولاسيون از يك پمپ استفاده مي شود. آبگرمکن خورشیدی معمولا جهت سيستم هاي بزرگ به كار مي رود، همچنين در سيستم هاي خانگي نيز كاربرد دارد.
در اين حالت مخزن ذخيره در هر محلي از ساختمان مي تواند قرار بگيرد.
پمپ را در مسير ورود محلول سرد به كلكتورها  قرار مي دهند. اين محلول پس از گرم شدن توسط صفحات جاذب كلكتورها برگشت مي كند. آبگرمكن خورشيدي به دليل افزودن يك پمپ سيركولاسيون به مدار گردش سيال به ميان قابل توجهي راندمان و توان خروجي را بهبود مي بخشد. در آبگرمکن خورشیدی منبع ذخيره جدا از كلكتورها و در نزديكترين مكان به محل مصرف نصب مي گردد.
همچنين آبگرمکن خورشیدی مجهز به يك كنتلر دما مي باشد كه اين كنترلر درمواقع نياز به پمپ دستور قطع و وصل مي دهد.

 

منبع : zamanianco.com