آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی

 
گرمایش و تامین آب مصرفی از مهمترین احتیاجات ما در منازل مسکونی به شمار می آیند. آبگرمکن برقی وسیله ای است برای تأمین آب گرم مصرفی منازل، به ویژه در مناطقی که تاکنون از گاز شهری برخوردار نشده اند، مورد استفاده خانواده ها قرار می گیرد. آبگرمكن‌ برقی با استفاده از انرژی الكتریكی آب را به میزان دلخواه مصرف­كننده گرم می­كنند. انرژی مصرفی یک آبگرمکن برقی به طور متوسط در طی یک شبانه روز حدود 10 کیلو وات در ساعت می باشد. آبگرمکن برقی از جمله لوازم پرمصرف انرژی الكتریكی هستند، لذا استفاده از آنها در زمان پیك بار بسیار نامناسب است. آبگرمکن برقی انواع مختلفی دارند که به شرح ذیل می باشند :
آبگرمکن برقی مخزنی:
در این مدل از آبگرمکن برقی، آب در محفظه‌ای جمع شده و گرم می‌شود. آب سرد از زیر وارد و آبگرم از بالای مخزن خارج می‌شود. این نوع آبگرمکن برقی معمولی ترین نوع می باشد
آبگرمکن برقی آنی:
در این گونه از  آبگرمکن‌ برقی، مخزن وجود نداشته و آب در صورت نیاز گرم می‌شود. این لوازم از توان نسبتاً بالایی برخور دارند.
آبگرمکن برقی پمپ حرارتی:
در این مدل‌ از آبگرمکن برقی، انرژی الکتریکی برای جابجایی حرارت از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌شود. در این نوع از آبگرمکن‌ برقی، یک ماده واسطه با گرفتن حرارت از یک نقطه محیط آن را به آب میدهد. این نوع آبگرمکن ها نسبتاً مصرف پایین تری دارند.
آبگرمكن برقی در ظرفیت‌های مختلف استفاده می‌شوند. در كشور ایران این لوازم به طور میانگین توانی برابر 2000 وات دارند و در هر دوره قرائت كنتور در حدود 180 كیلووات ساعت برق مصرف می‌كنند. عمر مفید این گونه لوازم به صورت تقریبی 10 تا 15 سال درنظر گرفته می‌شود.

 

منبع : zamanianco.com